Ruchy powiek (mruganie) rozprowadzają po powierzchni rogówki i spojówki gałki ocznej film łzowy, bez którego funkcjonowanie oka staje się utrudnione albo wręcz niemożliwe.
Praca na stanowisku komputerowym sprzyja wysychaniu gałki ocznej. Aby do tego nie
dopuścić, należy:
– utrzymywać w pomieszczeniu wilgotność powietrza nie mniejszą niż 50%;
– stosować w razie potrzeby nawilżacze powietrza;
– często wietrzyć pomieszczenie;
– po zauważeniu nawet nieznacznych objawów (wrażenie obecności ciała obcego – piasku – pod powiekami, ciężkości, uczucie pieczenia powiek, trudności z otwarciem oczu po przebudzeniu) wysychania powierzchni gałki ocznej, stosujemy „sztuczne łzy”;
– robić przerwy w pracy;
– co kilka minut szybko mrugać powiekami po kilka sekund;
– stosować dietę korzystną dla oczu (preparaty zawierające witaminy A i C, luteinę i minerały).

W normalnych warunkach oko mruga około 12 razy na minutę. Przy komputerze mrugamy dwa razy rzadziej (w niektórych przypadkach nawet pięć razy rzadziej,) co naraża oczy na szybsze wysychanie, a w konsekwencji na zaburzenia funkcjonowania filmu łzowego. W przypadku osób korzystających ze szkieł kontaktowych, zmniejszenie częstotliwości mrugania może doprowadzić do wystąpienia uczucia suchego oka i do szybszego zużycia soczewek.

dbanie o wzrok

Należy przestrzegać zasad podanych poniżej:

Nie należy stawiać monitora naprzeciw okna ani na jego tle.
Monitor powinien stać bokiem do okna.
Monitor powinien stać w pomieszczeniu, którego okna wychodzą na północ, a jeśli nie jest to możliwe, należy zamontować żaluzje.
Należy ustawić monitor tak, aby ostre widzenie uzyskać z odległości 50-70 cm. Zbyt bliska odległość zwiększa wysiłek akomodacji, a przy długotrwałej pracy wzrokowej może czasem powodować utrzymujący się skurcz mięśni, skutkujący uczuciem napięcia oczu, bólami głowy, a nawet zaburzeniami ostrości widzenia przy przenoszeniu wzroku na inne odległości.
Na monitor należy patrzeć z góry, a jego środek powinien znajdować się ok. 20 cm poniżej linii oczu, czyli ok. 15° poniżej linii oczu. Sprzyja to opuszczeniu gałek ocznych i powiek, dzięki czemu zmniejsza się powierzchnia parowania łez i nadmierne wysychanie oczu.
Właściwe pochylenie powierzchni ekranu to 10-20°.
Regulacja oświetlenia powinna być zapewniona przez trzy źródła: oświetlenie ogólne i punktowe pomieszczenia oraz oświetlenie dzienne regulowane żaluzjami.
Oprawy oświetlenia ogólnego powinny być skierowane tak, by światło padało na podłogę lub blat stołu (nigdy na ekran monitora).
Należy stosować czarne pismo na jasnym tle.
W czasie pisania nie należy wykorzystywać pisma mniejszego niż osiem punktów. Zaleca się 11-12 punktów i stosowanie prostych rodzajów czcionki, np. Arial, Times New Roman).

Categories: O zdrowiu

0 thoughts on “Praca na stanowisku komputerowym: jak dbać o wzrok?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

O zdrowiu

Profilaktyka wad postawy

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są spowodowane głównie przeciążeniami statycznymi i nieprawidłową mechaniką ruchów. Dolegliwości te zwykle leczy się farmakologicznie, co nie usuwa przyczyny, lecz jedynie zmniejsza ból i dodatkowo zakłóca funkcje żołądka, wątroby i nerek. W Read more...