Potrzeba oszczędzania energii wpływa na poszukiwanie wciąż nowych rozwiązań i udoskonalanie istniejących. Wystarczy wymienić choćby diody LED i dichroiczne żarówki MR16 z odbłyśnikiem odbijającym światło widzialne, a przepuszczającym promieniowanie podczerwone (reflektorki niskonapięciowe). Popularne stają się ponownie świetlówki (żarówki fluorescencyjne) – energooszczędne, tanie i łatwe do zainstalowania, a przy tym z możliwością regulacji napięcia, co oznacza, że można je teraz stosować w tzw. ściemniaczach.

Dziś możemy już też uzyskać światło w pożądanym kolorze, na przykład ciepłej czy zimnej bieli lub barwie zbliżonej do światła dziennego.

Lampy metalohalogenowe rzadko stosuje się we wnętrzach domów. Są energooszczędne, ale nie można regulować ich jasności, nadają się więc idealnie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość światła – do oświetlania elewacji budynków lub podświetlania drzew.


0 thoughts on “Nowoczesne oszczędzanie energii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Oświetlenie

Ozdoba wnętrza

Ważne jest także, aby właściwie zaplanować oświetlenie boczne. Możesz zdecydować się na kinkiety lub lampy do oświetlania obrazów – zyskasz przytulny nastrój wieczorem i wizualnie powiększoną przestrzeń w dzień. Za pomocą reflektorków niskonapięciowych oświetlisz obrazy Read more...