Gdy już robota zakończona, cały sprzęt należy dokładnie oczyścić przed jego odstawieniem. Nie róbcie pospolitego błędu z zostawianiem pędzli w słoiku z benzyną lakierniczą oczekując, że będą po sześciu miesiącach jak nowe, gdyż po prostu wyschną i będą do niczego. Oczywistą oszczędnością jest pielęgnacja kosztownych pędzli i wałków.

Pamiętajcie o bezpiecznym pozbywaniu się pustych puszek i odpadów chemicznych.

Oczyśćcie wałki lub przybory, najpierw wycierając nadmiar na starej desce lub gazecie. Potem umyjcie wałek w bieżąej wodzie, aż będzie płynąć czysta. Pomaga przy tym łagodny domowy detergent. Wyciśnijcie i wytrząśnijcie do sucha.

Umyjcie pędzle, stosując tę samą technikę jak dla wałka. Aby usunąć wyschłe resztki farby, przeciągnijcie po włosiu tępą szpachlą. Wata stalowa przydaje się do usuwania farby z obsady pędzla lub metalowego uchwytu wałka, który często nią obrasta.

Wiele wyrobów malarskich może drażnić skórę, trzeba więc nosić ochrony osobiste, np. rękawice. Jednak chlapnięcia farbą są czasem nie do uniknięcia. Aby je zmyć, użyjcie fabrycznej pasty do rąk.


0 thoughts on “Czyszczenie i przechowywanie narzędzi malarskich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *